جلسه معارفه اعضای جدید

جلسه معارفه اعضای جدید انجمن کشت بافت گیاهی ایران با معاونت تحقیقات کنترل و گواهی نهال در تاریخ 1396/07/16 در محل سالن جلسات موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال برگزار شد. جناب آقایان دکتر فخر، مهندس حسینی، دکتر قطبی، مهندس کمالی و سرکار خانم مهندس شهرزاد به عنوان اعضای منتخب این انجمن در جلسه حضور داشتند. در ابتدا حضار به معرفی خود پرداخته و سپس آقای دکتر کاوند ضمن تبریک به اعضای جدید انجمن و آرزوی موفقیت برای ایشان، جهت همکاری­های بیشتر میان انجمن و معاونت تحقیقات کنترل و گواهی نهال در چارچوب قوانین موجود اظهار امیدواری کردند. ایشان افزودند مشارکت در فرایند صدور مجوز، نظارت و تدوین استانداردهای مربوط به الزامات سازه و فرایند تولید محصولات حاصل از کشت بافت از مهمترین انتظارات این معاونت از انجمن صنفی کشت بافت گیاهی است. آقای دکتر کاوند اشاره کردند که اصالت و سلامت مواد گیاهی اولیه تکثیر برای ریزازدیادی، اجرای دقیق پروتکل­های ریزازدیادی، آنالیز هزینه، سود و قیمت محصولات از مواردی هستند که اعضای جدید انجمن بایستی برای بهبود کیفیت محصولات به آنها توجه داشته باشند. سپس اعضای معاونت تحقیقات کنترل و گواهی نهال پیشنهادات و تجربیات خود را پیرامون فرایند تولید و توزیع محصولات کشت بافتی مطرح کرده و در پایان آقایان دکتر فخر و مهندس حسینی به عنوان رئیس و نائب رئیس انجمن ضمن تشکر از تلاش­های صورت گرفته توسط معاونت جهت تسهیل صدور مجوز، تولید و نظارت، سوالات و مشکلات انجمن در مورد اهرم­های حمایتی و تنبیهی، شرایط صادرات پایه­های رویشی و واردات پایه­های مادری را مطرح و بر افزایش همکاری­ها تاکید کردند.

منبع

آشنایی با تجهیزات و دستگاه های آزمایشگاه مولکولی و کشت بافت گیاهی

انکوباتور:

نمونه در محیط کشت­ های تهیه شده، در شرایط خاص رشد می­ کنند. که انکوباتور این شرایط و دمای مورد نیاز برای رشد آنها را فراهم می­ سازد. از جمله این شرایط نور است، بعضی نمونه ها برای رشد به نور احتیاج دارند و برعکس بعضی نمونه ها برای رشد نباید اصلاً نور ببینند و باید در تاریکی مطلق بمانند، به این صورت که انکوباتور دارای یک پوشش، روی در خود می­باشد که قابلیت حرکت دارد و می­توان در مواقع لازم آن را برداشته و یا قرار دهیم.

 • در نتیجه انکوباتور شرایط لازم برای رشد نمونه مخصوصاً دما، نور را فراهم می­کند.

ژرمیناتور:

کار این دستگاه دقیقاً مانند انکوباتور می­ باشد با این تفاوت که در ژرمیناتور رطوبت هم وارد می­ شود.

اتوکلاو:

چون عملیات کشت توسط ادوات، وسایل و مواد کاملاً استریل شده باید انجام گیرد، لذا وجود دستگاهی به نام اتوکلاو برای استریل نمودن این قبیل موارد، بخصوص ظروف شیشه­ ای ضروری می­باشد مکانیسم عمل اتوکلاوها به این صورت است که در داخل یک محفظه کاملاً بسته بخار آب تحت فشار در اثر تماس با اشیاء و مواد کلیه میکروارگانیز­م­ های آنها را نابود می­کند. ساده ­ترین نمونه اتوکلاو را می­توان همان دیگ زودپز آشپزخانه نامید اتوکلاو دارای انواع متفاوتی مانند افقی و عمودی است. درجه حرارت در اتوکلاو بین 115 الی 135 درجه سانتی­گراد قابل تنظیم است. وقتی مواد یا محیط آماده را برای استریل کردن، در داخل اتوکلاو قرار دادیم در دستگاه را بسته و آن را قفل کنیم، شیر دستگاه را باز نموده تا بخاری که تشکیل می­شود جانشین هوای داخل دستگاه گردد، سپس شیر مربوط به قسمت بخار را ببنددید. این کار باعث می­شود که بخار در داخل اتوکلاو جمع شده، فشار آن افزایش یافته و دما به حد موردنظر برسد، با خاتمه سترون کردن، برای باز کردن اتوکلاو، کاری را که باید انجام دهید، عبارتست از بسته نگهداشتن شیر خروج هوا تا هنگامی که فشار به صفر کاهش یافته و فشارسنج آن را نشان دهد اگر موادی که سترون می­ شوند حاوی مایعات نباشند می­توانید برای کاهش دادن سریعتر فشار، شیر خروج هوا را باز کنید اگر در اتاقک اتوکلاو مایعات وجود داشته باشند، چنین کاهش فشاری، باعث جوش آمدن آنها در ظروف خود شده پنبه سر درب آنها را خیس کرده و آنها را به خارج پرتاب می­کند از این رو در مواقعی که مایعات سترون می­ شوند، همیشه لازم است فشار را به تدریج کاهش داد، بعد از آن که فشارسنج نشان داد که دیگر هیچگونه فشار مربوط به بخار وجود ندارد می­ توانید در اتوکلاو را باز کرده، مواد و وسایل داخل آن را خارج کنید، اگر موادی که می­خواهیم استریل کنیم در اثر حرارت طولانی یا در اثر بخار آب امکان فاسد شدن دارند، آنها را بدون وقفه خنک کنید.

اتوکلاوها معمولاً گران قیمت هستند اما وجود آنها در آزمایشگاه کشت ضروری است سرعت عمل، سهولت، نابود کردن تمامی میکروارگانیزم­ های مزاحم در کشت  را می­توان از مزایای اتوکلاو به شمار آورد. از طرف دیگر، تغییرات شیمیایی همانند تغییر  pH و تجزیه مواد شیمیایی از جمله عیوب اتوکلاو به شمار می­روند.

 • آب در داخل اتوکلاو باید از نوع آب مقطر باشد تا رسوب نکند، در صورت نبود آب مقطر در داخل محفظه اتوکلاو، اتوکلاو  می­سوزد.
 • دستمال کاغذی، محیط کشت، مواد پلاستیکی از جنس پلی کربنات و پلی پروپیلن، پنبه را می­توان در داخل اتوکلاو استریل نمود (البته موادی مانند پنبه یا دستمال کاغذی که اگر در محیط مرطوب مانند اتوکلاو برای استریل شدن قرار گیرند، خیس می­شوند باید در چند کیسه نایلون قرار داده شود سپس در اتوکلاو برای استریل شدن قرار گیرد.)

آون:

آون دارای بدنه با ورق فولادی و رنگ کوره ­ای می­باشد، محفظه داخلی از جنس استینلس استیل با طبقات متحرک می­باشد، که در این طبقات تمام ظروف شیشه­ای که از جنس پیرکس هستند و نمی ­شکنند ضدعفونی می­شوند.

دماها و مدت زمان­های قرار دادن ظروف در آون:

3 ساعت           150 درجه سانتی­گراد

2 ساعت           180 درجه سانتی­گراد

1 ساعت           200 درجه سانتی­گراد

 • همیشه بهتر است کارهای آزمایشگاهی را سر فرصت و با حوصله انجام دهیم.

 

هود استریل:

هود مناسب­ ترین وسیله برای ضدعفونی و کار در شرایط استریل شده می­ باشد. این وسیله به شخص محقق اجازه می­دهد که برای ساعات طولانی به دور از پرتوهای مضر و اثرات مواد شیمیایی کار کند. دستگاه­ هود دارای تعداد موتور دمنده و مکنده کوچک است. هوا از بین فیلترهای HEPA عبور می­کند. این فیلترها ذرات بزرگتر از 0.3 میکرومتر را جذب نموده و سپس هوای تمیز و عاری از آلودگیها و میکروارگانیزم­ های قارچی و باکتریایی با سرعتی معادل 3±27 متر در دقیقه از میان سطح کار جریان پیدا می­کند. لذا یک محیط ضدعفونی شده در محیط کار فراهم می ­شود. قبل از شروع به کار دستگاه را به مدت 15-10 دقیقه روشن کنید، جریان باد چنان تنظیم شده است که شعله­ چراغ الکلی موجود در محفظه را خاموش نمی­ کند. لذا همزمان با استفاده از دستگاه هود و وجود جریان باد، می­توان از چراغ الکی روشن در تمام مدت کار استفاده نمائید.

 

لامین­ایرفلو:

کار این دستگاه مثل هود استریل می باشد.

 

 

بن ماری (حمام آب گرم):

در اندازه­های مختلف و مناسب برای مقاصد آزمایشگاه طراحی شده و از آنها برای نگهداری محیطهای ذوب شده در 46-44 درجه سانتی­گراد ولی بیشتر از آن برای یکنواخت کردن و حل کردن ذراتی که داخل محیط کشتی که آماده کرده­ایم به کار می رود، در بن ماری باید از آب مقطر استفاده کرد و تا اندازه­ای آب مقطر را اضافه می­کنیم که کاملاً سطح آگار موجود در ارلن یا ظروف دیگر را بپوشاند، در مواقع عدم استفاده از حمام آب، در آن باید بسته باشد.

 

 

سانتریفیوژ:

این دستگاه باعث چرخش مواد با دور بالا می­شود.

دستگاه آب مقطرگیری:

دو شلنگ به این دستگاه متصل شده که یکی از آنها به فلکه آب وصل می­شود و دیگری که مازاد آب از آن خارج می­شود، به این صورت که وقتی فلکه آب را باز می­کنیم آب وارد دستگاه می­شود و شروع به تقطیر می­کند و آب مطلوب و مناسب از لوله اول به دست می­آید و مازاد آن از لوله دوم خارج می­شود.

میکروسکوپ:

یک میکروسکوپ به طور عمده از عدسیهای چشمی و عدسیهای شئی با بزرگنماییهای مختلف حاصل ضرب درشتنمایی آنها تعیین­کننده بزرگنمایی کل می­باشد تشکیل شده است. عدسی چشمی بر دو نوع می­باشند، عدسی چشمی معمولی برای استفاده باید عدسیهای شئی اکروماتیک یا بدون رنگ و عدسیهای هویژینان برای استفاده با عدسیهای شئی آپوکروماتیک یا رنگی موردنظر می­باشند. لوله ثابت­کننده عدسی چشمی، به طول معمول 60 میلیمتر است که در میکروسکوپهای دو چشمی از طریق یک قسمت متحرک قابل تنظیم به لوله­های محل قرار گرفتن عدسیهای شئی مربوط می­گردد. در زیر صفحه گردان عدسیهای شئی، صفحه مربع شکل با گیره مخصوص برای قرار دادن لام (اسلاید) وجود دارد. برای بدست آوردن تصویر از لام روی صفحه میکروسکوپ و تنظیم فاصله عدسیهای شئی با اسلاید، پیچهای تنظیم بزرگ و کوچک ویژه­ای در روی بازو (بدنه) میکروسکوپ تعبیه شده­اند که با استفاده از آنها می­توان فاصله را حد کم و یا زیاد تغییر داد.در زیر صفحه­های لام به ترتیب کندانسور، دیافراگم، آیینه و لامپ میکروسکوپ قرار دارد. نور متصاعد شده از منبع نور و آیینه پس از گذشتن از دیافراگم و کندانسور به شئی موردنظر در لام و سپس عدسیهای شئی و چشمی انعکاس می­یابد.برای کسب تصویر از لام عدسیهای شئی باید هر کدام در فاصله معینی قرار داشته باشند میزان فاصله عدسی شئی (×3.2) با لام برابر 23 میلیمتر، عدسی شئی (×10) بالام معادل 5 میلیمتر، عدسی شئی (×40) با لام برابر 1.2-1 میلیمتر و عدسی شئی (×100) برابر 0.9 میلیمتر می باشد.

 

استریومیکروسکوپ دو چشمی (بینوکلر):

این وسیله در آزمایشگاه برای اهداف مختلف ضروری است. وسیله­ای برای مشاهده جزئیات مربوط به نمونه که زیر بینوکولر قرار دارد استفاده می­شود کار آن مانند میکروسکوپ است ولی بزرگنمایی آن بسیار کمتر از میکروسکوپ است و بیشتر برای مشاهده اندام گیاهان استفاده می­ شود.

 

شیکر (تکان­دهنده مکانیکی):

تکان­دهنده مکانیکی برای یکنواخت کردن محتوای ظروف مناسب می­باشند. یکی از کارهای آن شکستن مواد موجود در لوله وارلن و هوادهی است. برای این منظور دستگاه باید در جهت پایین و بالا حداقل به مدت 7 ثانیه کار کند.

چراغ:

از وسایل دیگر که در آزمایشگاه استفاده می­شود، چراغ است که دارای دو نوع می­باشد، یک نوع آن دارای یک مخزن شیشه ای است، داخل این مخزن الکل ریخته می­شود و به وسیله فیتیله­ای که در داخل آن قرار دارد و می­سوزد. نوع دیگر آن که به وسیله لوله به مخزن اصلی گاز وصل شده و با باز کردن شیر اصلی گاز، گاز به چراغ می­رسد و می­توان آن را روشن و استفاده کرد.

 • از کاربردهای چراغ می­توان به خشک کردن، فیکس کردن، ضدعفونی کردن اسکالپل، پنس و از همه مهمتر در زیر هود استریل برای انجام آزمایش در کنار آن استفاده می­شود، اشاره کرد.

 

یخچال:

یکی از دستگاه­ های که در آزمایشگاه مورد استفاده قرار می ­گیرد یخچال است، وجود آن در آزمایشگاه ضروری است زیرا مواد مختلف را در آن نگهداری می­ کنیم.

موادی که در یخچال نگهداری می­ کنیم عبارتند از:

 • محیط کشتی که درست کرده­ایم و بعداً می­خواهیم از آنها استفاده کنیم.
 • آب مقطر استریل
 • آنتی بیوتیک ها

نکته: برای تثبیت و نگهداری نمونه ها  در طولانی مدت باید آن ها را داخل فریزر نگهداشت.

 

ورتکس:

برای هم زدن مواد داخل لوله ی آزمایش به کار می رود.

 

هات پلیت:

دارای صفحه ی گرم کننده و قابلیت هم زدن محلول حین گرم کردن و دارای تعدادی مگنت است.

کاربرد آن: گرم کردن محلول همزمان با همزدن

 

pH سنج:

دارای یک سنسور، صفحه ی نمایشگر آنالوگ و مقداری بافر برای مرطوب نگه داشتن سنسور است.

کاربرد آن: تعیین محدوده ی ph مواد محلول

 

دستگاه PCR :

واکنش زنجیری پلیمراز یا PCR یک روش آزمایشگاهی است که قسمتی از DNA را با سرعت خیلی زیاد بدون استفاده از سلول ­ها موجود زنده تکثیر کرده وکپی­ برداری می­ کند. DNA در یک ویال آزمایشی با یک نوع ویژه آنزیم DNA پلیمراز، واحد های نوکلئوتید، قطعه ای از DNA تحت عنوان آغازگر و سایر مواد مورد نیاز قرار داده می ­شود. ویال در درون دستگاه PCR قرار می گیرد و دستگاه بیلیون­ ها کپی از یک بخش ویژه DNA در یک زمان کوتاه تولید می کند. هر چرخه از PCR معمولا در پنج دقیقه طی می­شود و ماشین PCR هر دوره را چندین بار تکرار می ­کند. از لحاظ تئوری بعد از n مرحله تکثیر، ۲n کپی از توالی هدف تولید می­ شود. PCR بعد از ۳۰ دور۲۳۰ یا بیشتر از ده بیلیون کپی از یک توالی هدف DNA می­تواند تولید کند. این یک واکنش زنجیری پلیمراز نامیده می ­شود زیرا DNA پلیمراز یک واکنش زنجیری تکثیری را کاتالیز می­ کند. اساس PCR استفاده از بلوک­ های حرارتی قابل برنامه ریزی است که از آلومینیوم ساخته شده اند. بلوک حرارتی می­تواند به سرعت برای بازه ­های زمانی خاص تحت کنترل برنامه گرم یا سرد شود و بنابراین هر چرخه در یک واکنش PCR با تغییر دمای بلوک و مخلوط واکنش کنترل می­ شود.

 

الکتروفورز:

به حرکات ذرات در یک مایع تحت میدان الکتریکی  می گویند. به سبب اینکه ماکرو مولکول های زیستی مانند DNA و پروتئین ها باردار هستند می ‌توان با قرار دادن آن ها در یک میدان الکتریکی، آن ها را بر اساس خواص فیزیکی مانند شکل فضایی،  وزن مولکولی و بار الکتریکی، تفکیک کرد. روش‌های مختلف الکتروفورزی برای تفکیک و مطالعه بیومولکول ها اعم از اسیدهای نوکلئیک و پروتئین‌ها ابداع شده‌است.

اسپکتروفتومتر:

اسپکتروفتومتر یا طیف سنج دستگاهی است که شدت نور را به صورت تابعی از طول موج اندازه گیری می کند. این دستگاه روش تجزیه دستگاهی است که در آن تابش الکترومغناطیسی در ناحیه مرئی و ماورابنفش جذب ماده می شود و از روی شدت جذب، مقدار ماده تعیین می شود. منبع تابش نورسفید بر روی نمونه گازی، جامد یا مایع است و تجزیه گر منشور یا شبکه است. در این روش با استفاده از میزان جذب نور، تعیین غلظت می کند. این وسیله امکان اندازه گیری نمونه های فوق العاده کوچک را دارد که از آن برای تجزیه و تحلیل عناصر مولکولی مانند DNA و RNA استفاده می شود. اسپکتروفتومتر دستگاه پیچیده ای است که شدت نور را به صورت تابعی از طول موج اندازه گیری می کند. چهار بخش اصلی اسپکتروفتومتر شامل منبع نور، نمونه، آشکارساز و مفسر می باشد.

 

چون کشت نمونه بایستی در شرایط ایزوله انجام گیرد لذا لازم است تمام ابزارها، وسایل، مواد و حتی محیط کار کاملاً تمیز و ضدعفونی باشد.

محیط کشت گیاهی

انتخاب محیط کشت مناسب برای رسیدن به هدف اصلی کشت بافت که ریزازدیادی و یا باززایی است بسیار مهم است.

بطور کلی محیط های کشت شامل انواع نمک های معدنی ماکرو، میکرو، ترکیبات آلی نظیر انواع هورمون ها، ویتامین ها ، کربوهیدراتها و عامل ژله ای کننده محیط می باشد، که با توجه به هدف و نوع گیاه می تواند حاوی آنتی بیوتیک و یا آنتی اکسیدانت نیز باشد.

مقدمه ای درباره کشت و بافت

وقتی درباره کشت گیاه صحبت می‌شود، معمولا منظور کشت گیاهان در گلدان ، زیر پلاستیک (Frames) ، در گلخانه و یا مزرعه است. در تقسیم بندیهای رایج در کشاورزی ، کشت گیاهان به بخشهای مختلف شامل زراعت ، باغبانی ، زراعت مناطق گرمسیری ، جنگل‌داری و اصلاح نباتات تقسیم می‌گردد. در سال 1904 هانیگ ، روش جدیدی از کشت گیاهان به نام کشت جنین را ارائه نمود.

او جنین نابالغ تعداد زیادی از گیاهان تیره شب‌بو (cruci Ferae) را در شرایط کشت آزمایشگاهی (in Vitro) ایزوله کرد و از آنها ، گیاهچه‌های زنده بدست آورد. از سال 1920 انواع روشهای کشت بافت ، نظیر کشت آزمایشگاهی بذرهای ارکیده ، کشت کالوس ، کشت اندام مرسوم شد. بعد از سال 1945 ، به تمام روشهای مختلف کشت در آزمایشگاه ، کشت بافت گیاهی اطلاق گردید.

تصویر

 

انواع کشت بافت

 • کشت گیاه کامل: یک بذر ممکن است در شرایط آزمایشگاهی کشت شود و یک گیاهچه و در نهایت یک گیاه کامل تولید کند.
 • کشت جنین: در این نوع کشت ، جنین جدا شده و پس از حذف پوسته بذر ، کشت می‌شود.
 • کشت اندام گیاهی: در این کشت ، انواع مختلفی مثل کشت مریستم ، کشت ریشه ، کشت نوک ساقه قابل تشخیص هستند.
 • کشت کالوس: اگر یک بافت تمایز یافته جدا شود و در شرایط آزمایشگاهی تولید یک توده سلولی تمایز نیافته به نام کالوس نماید، این پدیده را کشت کالوس می‌نامند.
 • کشت سلول: کشت سلولهای منفرد که به کمک آنزیمها یا به روشهای مکانیکی از یک بافت گیاهی یا سوسپانسیون سلولی بدست می‌آیند.
 • کشت پروتوپلاست: کشت پروتوپلاستهایی که در اثر هضم آنزیمی دیواره سلولی بوجود آمده‌اند، کشت پروتوپلاست نام دارد.

 

تصویر

موارد کاربرد کشت جنین

 • رفع موانع جوانه‌زنی بذر: در تعدادی از گونه‌های گیاهی ، جوانه زنی در شرایط خارج آزمایشگاه ، مطلقا امکان‌پذیر نیست. در این مورد استفاده از کشت جنین ، ضروری است.
 • کوتاه کردن دوره اصلاح نبات: در تعدادی از گونه‌های گیاهی، خواب بذر وجود دارد که اغلب به علت پوسته بذر و یا آندوسپرم است. با حذف پوسته بذر ، جوانه‌زنی بلافاصله صورت می‌گیرد.
 • جلوگیری از سقط جنین در درختان هسته‌دار زود رس.
 • جلوگیری از سقط جنین در اثر ناسازگاری.
 • تکثیر رویشی: مثلا در تیره گندم و راسته کاج ، از جنین به عنوان یک ماده اولیه برای تکثیر رویشی ، استفاده می‌شود.

تولید گیاهان عاری از ویروس

مبارزه با آلودگیهای داخلی که بوسیله ویروسها ، مایکوپلاسماها و قارچهای میکروسکوپی ایجاد می‌شود، بسیار مشکل می‌باشد. برخلاف آنچه که قبلا تصور می‌شد، ویروسها می‌توانند طی تکثیر جنسی نیز منتقل شوند. حداقل 80 نوع از ویروسهای گیاهی می‌توانند از طریق بذر منتقل شوند. ویروسها باعث کاهش عملکرد و همچنین کاهش کیفیت تولیدات گیاهی می‌شوند.

بنابراین بسیار مهم است که مواد اولیه‌ای که برای تکثیر رویشی استفاده می‌شوند، عاری از ویروس باشند. پنج روش برای تولید گیاهان عاری از ویروس وجود دارد. استفاده از گرما ، کشت مریستم ، استفاده از گرما و سپس کشت مریستم ، تشکیل اندام هوایی نابجا و سپس کشت مریستم و پیوند مریستم روی پایه‌های عاری از ویروس که به آن ریز پیوندی نیز گفته می‌شود.

تصویر

 

تولید گیاهان عاری از باکتری و قارچ بوسیله کشت مریستم

به نظر می‌رسد که تولید گیاهان عاری از باکتری و قارچ نیز بوسیله کشت مریستم امکان‌پذیر است. مهمترین جنسهای باکتری که بایستی حذف شوند، عبارتند از: Erwinia ، Pseudomonas و Bacillus و مهمترین جنس قارچها عبارتند از: Fusarium ، verticillium و Rhizoctonia. گاهی اوقات برای تعیین این که آیا گیاه عاری از باکتری یا قارچ است، یک محیط کشت غنی ، بکار می‌رود. اولین تحقیق از کشت مریستم میخک برای تولید گیاهان عاری از قارچ انجام گرفت. کشت مریستم بطور موفقیت آمیزی برای حذف باکتری Xanthomonas در گیاه بگونیا ، صورت گرفته است.

دست ورزی ژنتیکی

تا سال 1970 انتقال مواد ژنتیکی از یک موجود به موجود دیگر در گیاهان عالی فقط از طریق جنسی بوسیله استخراج سلول تخمزا با هسته زایشی دانه گرده امکان داشت که حاصل آن تخم بارور بود که می‌توانست از آن موجودی با خصوصیات پدری و مادری بوجود آید. انتقال مواد ژنتیکی به صورت غیر جنسی ، فقط از طریق استفاده از پروتوپلاست ، امکان‌پذیر است. دست ورزی ژنتیکی یک روش ژنتیک مولکولی انتقال مواد ژنتیکی از سلول (پروتوپلاست) دیگر در شرایط آزمایشگاهی بدون توجه به مرحله زایشی می‌باشد. انواع روشهای دست ورزی ژنتیکی شامل دو رگه‌گیری سوماتیکی ، دو رگه سیتوپلاسمی ، جذب و جابجایی هسته‌های ایزوله شده و کروموزومها و انتقال ژنتیکی.

تصویر

بیوسنتز مواد در آزمایشگاه

مدت زمان طولانی است که در صنعت از کشت میکروارگانیسمها مثل پنی‌سیلیوم و استرپتوماسیس برای بدست آوردن موادی مانند پنی‌سیلین و استرپتومایسین که از نظر داروسازی مهم هستند، استفاده می‌شود. آنچه که متداول است، کاشت گیاهان دارویی و سپس استخراج ترکیبات فعال از آنهاست. این روش تولید با مشکلاتی روبه رو است که لازم است راههای دیگری بوجود آید. بدون شک بیوسنتز ترکیبات در روش آزمایشگاه (invitro) دارای مزایای زیادی است با این وجود هنوز مشکلات زیادی در این ارتباط وجود دارد.

چشم انداز

کاشت بافتهای گیاهی در آزمایشگاه ، ابزار مناسبی برای رسیدن به هدفهای ناممکن است که در شرایط خارج آزمایشگاه وجود دارد. نتایج کشت در آزمایشگاه دارای اهمیت زیادی در کشاورزی ، باغبانی و جنگلداری است. علاوه بر کاربرد عملی این تکنیک ، کشت سلول گیاهی ، بافت و اندام ، نقش زیادی را در بهبود آگاهی ما در رابطه با علم سلولی _ تکوینی گیاهی داشته است. در حال حاضر کشت سلول ، دارای اهمیتی خاص در بیوتکنولوژی است و متخصصین در حال تلاش جهت رشد سلول گیاهی به منظور بدست آوردن فرآورده‌های صنعتی از متابولیتهای ثانویه هستند.