معرفی

ما

طیف گسترده ای از فناوری ها به منظور افزایش بهره وری تولیدات گیاهی و ابزاری برای کمک به مطالعه علوم مربوط به گیاهان پدید آمده اند که تحت عنوان بیوتکنولوژی (زیست فناوری) گیاهی شناخته می شوند. کشت بافت و سلول گیاهی به همراه روش‌های مهندسی ژنتیک از ارکان مهم فناوری زیستی به عنوان یکی از علوم پیشرفته دنیا به‌شمار می‌آیند که در یک محیط مصنوعی با ایجاد شرایط مشابه محیط طبیعی، زمان رشد گیاهان را به حداقل ممکن رسانده و توانسته است سالمترین و مرغوبترین محصولات را عرضه نماید.

عمده راهبردهای شرکتهای کشت بافتی در جهان، تولید هسته های اولیه، فروش پروتکلهای تجاری، تولید پایه / نهال عاری از آلودگی، تکثیر گیاهان درون شیشه ( جهت سازگاری در شرکتهای گلخانه ای)، تولید بذر به روش کشت بافت ( مینی تیوبر )، حفظ ذخایر ژنتیکی در حال انقراض، و … می باشد که به یک صنعت چند میلیارد دلاری برای گلخانه ها و مراکز تجاری در سراسر جهان تبدیل شده است.

از جمله امتیازات این روش آزاد شدن از قیود اقلیمی موجود از نظر فصل و زیستگاه، ازدیاد گیاهان سخت ریشه زا، تکثیر سریع ارقام جدید و تجاری ( باغی، زراعی، داروئی، زینتی )، تولید گیاهان عاری از آلودگی و مشابه والد مادری، تولید در فضای محدود، تولید گیاهان هاپلوئید و دابل هاپلوئید، تسهیل امکان جوانه زنی بذور و …. که حاصل آن احداث باغهای مدرن و متراکم، همگن بودن ارقام زراعی و باغی و سهولت در انجام عملیات کشاورزی، کاهش دوره نونهالی، افزایش عملکرد در هکتار، کاهش عادت سال آوری، افزایش خصوصیات کیفی میوه، افزایش بهره وری مصرف آب و کاهش هزینه های تولید و … می باشد.

همگام با افزایش تعداد شرکتهای کشت بافتی در ایران و نیاز روزافزون به تدوین استراتژی، تنظیم قوانین ، هماهنگی با سازمانهای ذی ربط، آموزش نیروی انسانی،دستیابی به اهداف تجاری و … انجمن کشت بافت گیاهی ایران ( Plant Tissue Culture Association of Iran ) با نام اختصاری PTCA و شماره ثبت 434-2/3-32 در مورخه 14/04/ 1395 تحت نظارت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران و متشکل از 5 عضو اصلی و 2 عضو علی البدل تاسیس گردید.

جلسات هیئت مدیره

اعضای هیئت مدیره

اهداف انجمن

کشت بافت گیاهی

چارت سازمانی

انجمن